Rainbow do škol

&nbps;

 

RAINBOW DO ŠKOL

Koronavirová krize ovlivnila životy nás všech a nouzový stav a s ním spojená mimořádná opatření nás přinutili k různým „inovacím“.

Kvůli uzavření základních škol jsou jednou z nejvíce zasažených skupin děti a samozřejmě jejich rodiče. Mnoho pedagogů se pak v této složité době věnuje školákům i ve svém volném čase nad rámec svých povinností, protože vyučovat na dálku je podstatně náročnější a vyžaduje pořádnou přípravu. Krom přípravy a spousty trpělivosti však učitelé potřebují také nástroje, které jim pomohou zajistit kvalitní online výuku a sic vzdálený, ale každodenní kontakt mezi učiteli a žáky.

I my – ALCASYS – jsme se zapojili do této nečekané „inovace školství“ a pomohli jsme několika školám se zavedením online výuky na platformě Alcatel-Lucent RAINBOW.

Naše řešení nepotřebuje nic více než přístup na internet a bezplatnou instalaci Outlooku (e-mail, kalendář). Učitel v RAINBOW vytvoří učebny pro jednotlivé předměty nebo žáky (tak jak potřebuje) a pomocí Outlook kalendářové pozvánky pozve žáky do učeben. Pozvánku žáci v e-mailu potvrdí a učitel má okamžitě přehled o účasti na výuce.

Při online výuce má vyučující nepřetržitý přehled o přítomnosti žáků (barevným rozlišením), může žákům nezávisle vypnout či zapnout mikrofon, a tak komunikovat se všemi společně či odděleně. Pomocí společného sdílení může využít k výuce různé dokumenty či prezentace, kterou si mohou žáci i stáhnout do svých počítačů.

Toto vše probíhá bez potřeby jakékoliv instalace, protože účastník se přihlašuje pomocí webového rozhraní. Pro online výuku tedy není třeba extra počítačové znalosti, bez problémů ji zvládají i technicky méně zdatní jedinci nebo prvostupňoví žáci.

 

"Platforma byla využívána na online hodiny v trvání 45 – 70 min. se sdílením oken, chatu a dokumentů (word, pdf, odkazy na webové stránky), které byly připojovány ke zprávě - to obzvláště oceňuji, neboť i studenti, kteří z jakýchkoliv důvodů nebyli účastni na konferenčním hovoru, byli schopni zjistit ze skupinového chatu a archivu dokumentů - alespoň přibližně "o čem byla řeč". Online nebo zasílání úkolů? Jedno od druhého nelze odloučit. A jak rychle se ji studenti naučili používat? To, co potřebovali ihned (volat, chatovat, otevírat a posílat soubory). Já sama si nejsem jistá, jestli mám zvládnuté všechny funkce."

 Monika K., učitelka španělštiny


I po ukončení nouzového stavu má online výuka smysl. Děti, které nenastoupily do škol mohou nadále sdílet online výuku s dětmi, které jsou ve škole včetně probrané látky, odkazů a dokumentů. 

Platforma Alcatel-Lucent RAINBOW nabízí mnoho využití, které lze aplikovat po návratu do škol. Jistě by bylo skvělé, aby se online spojení se školou využívalo i nadále. Děti, které z nějakého důvodu nemohou navštěvovat školu, by se mohli účastnit výuky vzdáleně, rodiče by  měli přehled o probrané látce a  také online konzultace s učitelem by jistě mnoho zaneprázdněných rodičů využilo. V dnešní době jsou technologie nedílnou součástí našeho života a je vidět, že zavedení online výuky do škol bylo a jistě nadále bude velkým přínosem jak pro děti, tak i pro jejich rodiče a učitele.

      Ing. Dana Čapkovičová, Business Consulting